Karkonosze

Karkonosze to najwyższa partia jednego z dwóch dużych masywów górskich w naszym kraju – Sudetów. Karkonosze to takie Tatry Sudetów. W Karkonoszach, chociaż są to niższe góry, panuje klimat podobny do tego w Alpach – z wysoką ilością opadów atmosferycznych, niskimi temperaturami, co skutkuje długim okresem, w którym zastaniemy tutaj śnieg.

Najwyższym wierzchołkiem Karkonoszy jest, położona na granicy polsko-czeskiej, Śnieżka – 1602 m n.p.m. Wierzchołek ten góruje nad otoczeniem (przewyższenie to około 200m), więc widok ze szczytu jest zasłaniany tylko przez chmury. U podnóża Śnieżki położone jest miasto Karpacz - duży ośrodek turystyczny i narciarski. Drugim znanym szczytem jest Szrenica – 1362 m n.p.m. Nie jest to najwyższy wierzchołek ale położenie w sąsiedztwie miasta Szklarska Poręba sprawia, że zna go wielu wielbicieli Karkonoszy. Na stokach Szrenicy, każdego roku, tysiące narciarzy oddaje się urokom białego szaleństwa. Kolejne szczyty, po polskiej stronie Karkonoszy, to Wielki Szyszak – 1509 m n.p.m. i Łabski Szczyt – 1472 m n.p.m.

Podstawowym budulcem Karkonoszy jest granit, a poprzez panujące tutaj warunki klimatyczne, procesy erozyjne doprowadziły do powstania tak charakterystycznych skałek – jest ich około 150 grup w całych Karkonoszach. Najsłynniejsze z nich to Ptasie Gniazda, Pielgrzymy, Owcze Skały, Końskie Łby czy Trzy Świnki.

Zapewne większość Polaków słyszało także o dwóch wodospadach w Karkonoszach: Wodospad Szklarki i Kamieńczyka. Oba położone są w niewielkiej odległości od Szklarskiej Poręby. Wodospad Szklarki znajduje się nawet tuż przy trasie dojazdowej z Jeleniej Góry. Trzeci co do wysokości wodospad w Karkonoszach to Wodospad Podgórnej (10m) w Przesiece.

Karkonosze lubią nie tylko narciarze – to raj dla wędrowców. Dla nich, w Karkonoszach, wytyczono setki kilometrów szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Z racji dużej liczby schronisk turystycznych można przejść całe Karkonosze ze wschodu na zachód lub odwrotnie. Oczywiście, można również robić sobie krótsze wycieczki w góry.

Wybierając się w Karkonosze większość, jako miejsce noclegu, wybiera Karpacz czy Szklarską Porębę. Zachęcamy do zatrzymania się w mniejszych miejscowościach - takich jak Przesieka. Stąd również wiele szlaków wiedzie w Karkonosze, a jednocześnie Przesieka położona jest niedaleko Karpacza.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00