Historia Przesieki

Przesieka historia miejscowości

Pierwsze uznane wzmianki odnoszące się do Przesieki dotyczą XVII. stulecia. Wtedy to cesarz podarował osadę weteranowi wojny trzydziestoletniej – Georgowi Schwinghammerowi. Za czasów niemieckich osada nosiła nazwę Hain, a po II Wojnie Światowej przez krótki czas Matejkowice – za sprawą odkrycia zaginionych obrazów Matejki. Od 1946 r. wioska nazywa się Przesieka.

Historia turystyki w Przesiece

Początek ruchu turystycznego w miejscowości to połowa XIX. stulecia, powstawały hotele, gospody i pensjonaty. Pod koniec XIX stulecia wieś zaczyna nabierać charakteru punktu wypadowego w góry - na Przełęcz Karkonoską, tym bardziej, że doliną Czerwienia wiodła Celna Droga, czyli fragment traktu łączącego Śląsk z Czechami. Wówczas Przesieka była nawet chętniej odwiedzana niż Karpacz. W roku 1908 powstała główna, wijąca się serpentynami, droga - ul. Karkonoska (wówczas Kunststrasse). W 1911 roku miejscowość otrzymała elektryczność (oświetlane były także ulice). W 1913 roku w okolice Przesieki - do Podgórzyna Górnego doprowadzono linię tramwajową.

Przed wybuchem Drugiej Wojny Światowej Przesieka była już cenionym, karkonoskim ośrodkiem sportów zimowych. Popularne były wtedy wędrówki narciarskie, saneczkarstwo, łyżwiarstwo oraz skoki narciarskie – co interesujące, w Przesiece było w tamtym czasie parę skoczni narciarskich.

Lata 60 i 70-te to największy ruch turystyczny dzięki działalności Funduszu Wczasów Pracowniczych, masowej turystyki i studenckich rajdów.

Zdjęcia pochodzą z serwisu http://fotopolska.eu

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00