Zamek Chojnik w KarkonoszachZamek Chojnik znajduje się na szczycie wzgórza Chojnik położonego między Jagniątkowem, Sobieszowem i Zachełmiem. To najbardziej znane pozostałości zamku na Dolnym Śląsku.

Zamek Chojnik został zbudowany w XIV stuleciu przez księcia Bolka II i stanowił jeden z fragmentów fortyfikacji granic jego księstwa. Kolejnym włodarzem zamku był ród Schaffgotschów, który dokonał rozbudowy obiektu w renesansowym stylu. Do czasu wielkiego pożaru w 1675 r. Zamek Chojnik był główną siedzibą rodu. Po pożodze, zamek nie został odtworzony, współcześnie jest udostępniany do zwiedzania. Odwiedzający zamek mogą zobaczyć pręgierz, posłuchać legend, m. in. o Kunegundzie, postrzelać z kuszy i wejść na wieżę zamkową, skąd rozciąga się malownicza panorama Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy. Dziś zamek jest siedzibą Stowarzyszenia Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które corocznie, w sierpniu, organizuje Rycerski Turniej Kuszniczy „O Złoty Bełt Chojnika”.

W murach zamku umiejscowione jest schronisko turystyczne – 30 miejsc noclegowych, bufet ze staropolskim jadłem. W sezonie letnim można kupić pamiątki na poustawianych przy schronisku straganach.

Zamek położony jest na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, w związku z tym, przy wycieczce należy również uwzględnić konieczność uiszczenia opłaty za wejście na obszar parku.

Z Przesieki na Zamek Chojnik można dojść zielonym szlakiem do przełęczy Żarskiej a potem już żółtym na zamek. czas przejścia to niecałe 2 godziny. W drogę powrotna warto wybrać się czerwonym szlakiem na Głazowisko, a stamtąd, dla odmiany wrócić przez Zachełmie i Podgórzyn Górny (szlak zielony, czarny i niebieski) – droga powrotna zajmie trochę ponad 2 godziny.

Pogoda
PRZESIEKA Pogoda
Polecamy:

Pensjonat Markusprzesieka pensjonat markus nad potokiem

www.Karkonosze.pl

Karkonosze