Przesieka okolica

Kowary - Starówka z lotu ptakaKowary to miasteczko leżące w pobliżu Karpacza, między Karkonoszami i Rudawami Janowickimi, tuż przy granicy z Czechami. Do Jeleniej Góry jest około 15 km.W połowie XII-tego wieku na zboczu Rudnika (w sąsiedztwie dzisiejszych Kowar) Walonowie odkryli rudę żelaza. Zaczęto eksploatację rudy i tak powstała osada Kowary. W 1513 roku zwierzchnik księstwa świdnicko-jaworskiego król Władysław Jagiellończyk nadał Kowarom prawa miejskie. W XVI-tym wieku Kowary były jednym z czołowych ośrodków przemysłu żelaznego na Dolnym Śląsku. Złoty okres górnictwa Kowar zakończyły wojny 30-letnie (XVII wiek) – Kowary zostały zniszczone, a większość sztolni zatopiona. Po wojnie w Kowarach rozwinęło się natomiast tkactwo. Po wojnie prusko-austriackiej w 1741 roku Kowary przyłączono do Prus. Do górnictwa rudy żelaza powrócono po zakończeniu I Wojny Światowej, po kolejnej wojnie także, przez krótki okres, wydobywano rudę żelaza, a również, w największej tajemnicy, rudę uranu.

Obecnie Kowary rozwijają się także dzięki turystom. To ciekawy turystycznie region. Na biegaczy na nartach czekają przygotowane trasy biegowe na zboczu Góry Wałowej, można także biegać w otoczeniu Przełęczy Okraj. W sezonie letnim region wykorzystywany jest przez wielbicieli kolarstwa górskiego. Poprzez Kowary przebiega również kilka oznaczonych ścieżek rowerowych. Można tu również oddawać się jeździe konnej. Wyznaczono tutaj nawet konny szlak do Western City w Ściegnach. Nad głowami, z kolei, niejednokrotnie szybują paralotnie. Najczęściej wybieranym miejscem startu jest Góra Rudnik. Poza pięknymi widokami, paralotniarze cenią dużą ilość łąk i pastwisk w okolicy – bezpiecznych lądowisk.

Kowary to również odpowiednie miejsce do wycieczek po Rudawach Janowickich oraz Karkonoszach. Najwygodniej dojść na Przełęcz Okraj, a stamtąd można iść dalej w Karkonosze.

Atrakcje w Kowarach:

  • Sztolnie Kowary
  • Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska
  • Uzdrowisko – szpitale Wysoka Łąka i Bukowiec
  • Pałace – Nowy Dwór (Radociny), Smyrna, Ciszyca
  • Kaplica Św. Anny
  • Dom Kata

Jeśli chcesz zatrzymać się w jednym z apartamentów w Kowarach lub innych miejscowościach karkonoskich – sprawdź ofertę na stronie: http://www.karkonosze.pl/noclegi/apartamenty

Jelenia GóraJelenia Góra to przeszło 80-tysięczne dolnośląskie miasto położone nad Bobrem, w kotlinie, między Karkonoszami i Górami Kaczawskimi. Jelenia Góra była również siedzibą województwa jeleniogórskiego w latach 1975-1998. W dzisiejszych czasach to miasto na prawach powiatu. Jeleniogórskie dzielnice to: Cieplice Śląskie-Zdrój, Goduszyn, Grabary, Jagniątków, Maciejowa, Sobieszów, Strupice, Śródmieście, Zabobrze, Zatorze. Duża część z nich to, włączone w granice administracyjne, dawniej odrębne wioski, a nawet miasteczka – przykładowo Sobieszów czy Cieplice. Najmłodszą dzielnicą jest, leżący najbliżej Karkonoszy, Jagniątków (od 1998 r.).

Jelenia Góra to ośrodek kultury. Działają tu teatry (C.K. Norwida oraz Teatr Animacji), Filharmonia Jeleniogórska, kina, wiele muzeów, galerii, prężnie działa JCK – Jeleniogórskie Centrum Kultury, które jest organizatorem większości wydarzeń kulturalnych w Jeleniej Górze (Wrzesień Jeleniogórski, Krokus Jazz Festiwal, Festiwal Filmów Komediowych – Barejada, Liga Rocka, Finał WOŚP). Kabarety: Paranienormalni i Kabaret Paka powstały w Jeleniej Górze, a także zespoły muzyczne: punkrockowy Leniwiec i Fort BS.

Jelenia Góra to również stare zabytkowe miasto. Do współczesnych czasów zachowało się w niej niemało architektonicznych zabytków. Prawdopodobnie, już w XIV-tym stuleciu miasto otoczone było murami obronnymi z basztami. W murach miejskich były umieszczone trzy bramy z basztami: Zamkowa, Wojanowska oraz przy ul. Długiej. Do dziś zachowały się tylko szczątki starych obwarowań: Brama Wojanowska z basteją, fragmenty murów stanowiące elementy innych budynków przykładowo przy ul. Jeleniej oraz Baszty: Zamkowa i Grodzka. Na Placu Ratuszowym, w centrum jeleniogórskiej starówki, znajduje się ratusz miejski pochodzący z poł. XVIII-tego wieku. W początkowym okresie lat 70-tych XX stulecia wyburzono większość zabytkowych kamienic starego miasta. Aktualna zabudowa placu ratuszowego powstała w latach 70-tych i jest stylizowana na starą (pozostawiono jedynie sześć ścian ówczesnych kamienic). W centrum Jeleniej Góry znajdują się również zabytkowe świątynie: kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z początku XVIII wieku – największa świątynia Jeleniej Góry, kościół pw. Św. Erazma i Pankracego – najstarsza świątynia w mieście z 1552 r., zespół kościoła ewangelickiego z początku XVIII stulecia: kantorówka, obecnie dom parafialny, kościół Najświętszej Marii Panny, dziś cerkiew prawosławna pw. Świętych Piotra i Pawła również z XVIII w., czy kaplica Św. Anny – umieszczona wewnątrz średniowiecznej bastei.

Jelenia Góra to dodatkowo Uzdrowisko Cieplice, które rokrocznie odwiedzają tysiące kuracjuszy oraz przedgórskie dzielnice: Jagniątków, Sobieszów, Cieplice, które dysponują bogatą bazą noclegową i stanowią bazę do wycieczek w Karkonosze. W obrębie Jeleniej Góry położony jest Zamek Chojnik w Sobieszowie.

Więcej: http://www.jelenia.info.pl

KarpaczPowstanie Karpacza wiąże się nierozłącznie z sąsiednimi Kowarami. Potrzebowały one potężne ilości węgla drzewnego do wytopu rudy żelaza , ten węgiel był wyrabiany poprzez smolarzy (tytułowanych kurzakami) w obszarze dzisiejszego Karpacza. Takie były zalążki miejscowości Karpacz.

Po wojnie trzydziestoletniej (XVII wiek), w Karpaczu rozpoczęli osiadać uciekinierzy z Czech. Dużą część z nich stanowili Laboranci – trudniący się wytwarzaniem specyfików z ziół. Dzięki nim Karpacz zaczął się rozrastać. Z biegiem lat natęża się ruch pielgrzymkowy do kaplicy na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę, powstają nieznane uprzednio profesje – górski przewodnik i nosiciel lektyk – dla co bogatszych pątników.

Usytuowany u stóp urokliwych Karkonoszy z górującą nad okolicą Śnieżką – najważniejszym szczytem – Karpacz prędko został miejscowością turystyczną. Przełom XIX oraz XX wieku to rozwój kolei, a z nim postęp rozbudowy miasta. Karpacz to również ośrodek zimowych sportów – narciarstwa, saneczkarstwa – z początkiem XX wieku organizowane były w tym miejscu pierwsze konkursy. Wtedy także pobudowano tor saneczkowy oraz skocznię narciarską Orlinek. Poza odpoczynkiem w górach i korzystaniem z wyciągów i stoków narciarskich, Karpacz zapewnia wiele innych atrakcji. Najbardziej popularnym zabytkiem jest niewątpliwie Kościół Wang. To całkowicie drewniana budowla bez wykorzystania metalowych gwoździ. Skonstruowana została w Norwegii w miasteczku Vang pomiędzy XII i XIII stuleciem. W połowie XIX wieku rozebrano go i przewieziono do Szczecina. Docelowo miał być pokazywany w berlińskim muzeum, ale ostatecznie postawiono go w Karpaczu. Już na miejscu dostawiono wykonaną z kamienia dzwonnicę, ponadto chroni ona świątynię przed zstępującymi ze Śnieżki silnymi wiatrami. Dzieci za to, ucieszy niezwykłe muzeum – w pomieszczeniach byłego dworca kolejowego ulokowano Muzeum Zabawek. Podstawowy zbiór to ofiarowane przez Henryka Tomaszewskiego zabawki oraz lalki z wielu krajów świata. Zebrane są one w gabloty ręcznie malowane i zaprojektowane przez Kazimierza Wiśniaka. Na I piętrze jest przestrzeń na czasowe ekspozycje.

W dzisiejszych czasach co prawda, nie da się dotrzeć do Karpacza pociągiem, jakkolwiek miejscowość ma odpowiednie połączenie autobusowe i bez problemu zajdziemy do niego prywatnym samochodem. Na miejscu czeka przeróżna baza gastronomiczna oraz potrafiąca pomieścić kilkanaście tysięcy turystów baza noclegowa. Zaś noclegi w Karpaczu dostosowane są do wymagań i możliwości finansowych wszelkiego wczasowicza. Od renomowanych apartamentów i hoteli, poprzez ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty aż po relatywnie tanie kwatery i pokoje w Karpaczu.

Zachełmie z lotu ptakaZachełmie to nieduża wioska leżąca na Pogórzu Karkonoskim na wysokości mniej więcej 500 metrów n.p.m. Zachełmie zostało założone w XVII wieku, po wojnie 30-letniej przez protestanckich wychodźców z Czech. Na początku ludność osady zajmowała się pozyskiwaniem drewna i pasterstwem. Później w Zachełmiu pojawiło się tkactwo, a także specjalizacja tej wioski – wiśniowe sady. Turyści zaczęli przybywać do Zachełmie pod koniec XIX-tego stulecia. W 1923 r. zbudowano drogę do wioski, spowodowało to zintensyfikowanie turystyki. W Zachełmiu ostatnie lata swojego życia spędził znany kompozytor oper i baletów Ludomir Różycki. Żył on w willi Pan Twardowski. Dzisiaj willa Pan Twardowski jest ośrodkiem wypoczynkowym Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i osoby postronne nie mogą wejść do wnętrza budynku.

Przez Zachełmie przebiega kilka turystycznych szlaków, tak w Karkonosze, jak również do pobliskich wiosek. Niebieskim szlakiem można dojść do Czarnej Przełęczy w Karkonoszach (około 3 godz). Około godziny zajmie wyprawa, początkowo szlakiem czarnym, na popularny Zamek Chojnik. Z wieży zamku możemy podziwiać przepiękną panoramę Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. W pobliżu (w Przesiece) znajduje się dodatkowo Wodospad Podgórnej – wędrówka zajmuje również około godziny.

Do Zachełmia można dotrzeć również autobusami komunikacji miejskiej z Jeleniej Góry – linie nr 4 i 18.

Więcej o Zachełmiu pod internetowym adresem: http://www.zachelmie.net.pl, a jeśli szukasz noclegu w Zachełmiu odwiedź stronę: http://www.karkonosze.pl/zachelmie-noclegi

Podgórzyn z lotu ptakaPodgórzyn jest gminną wioską położoną na wysokości 350-480 metrów n.p.m., nad strumieniem Podgórna. Najstarsze informacje o miejscowości odnoszą się do początku XIV-tego stulecia, jednakże określenie Podgórzyn pojawiło się dopiero w 1946 r.

Osada była własnością rodziny Schaffgotschów z Cieplic (więcej tutaj –> www.cieplice.pl). Schaffgotschowie rozbudowali i rozsławili założone około XV stulecia stawy hodowlane, jeden z większych kompleksów stawów w całych Sudetach. W XVII stuleciu zaczęła pracę ludwisarnia, wytwarzająca poza dzwonami też armatnie lufy. W podgórzyńskim, XVIII-to wiecznym kościele pw. Św. Trójcy znajduje się także dzwon odlany w tutejszej ludwisarni. Działały tutaj również tartak, papiernia oraz szlifiernia kryształów i kamieni szlachetnych.

Atrakcję stanowi także stary tramwaj – ślad po linii tramwajowej , która powstała w 1911 roku. Dzięki niej kuracjusze z Cieplic i turyści, przybywali do Podgórzyna, skąd jest bliżej do wyjścia w góry. Dziś tramwaj ten to jedyna pozostałość po linii tramwajowej.

Z Podgórzyna najbliżej do schroniska Odrodzenie i Przełęczy Karkonoskiej – jednakże aby tam trafić należy przeznaczyć mniej więcej 4 godzin. Potem można przejść na czeską stronę do Szpindlerowego Młyna (Špindlerův Mlýn). Jeśli chcesz wędrować po Karkonoszach to najwygodniej będzie udać się na kilka dni z noclegami w schroniskach górskich. Na parogodzinne wycieczki proponujemy dojechać do Karpacza czy Borowic. Z samego Podgórzyna na kilkugodzinne wycieczki warto wybrać się do wodospadu Podgórnej w Przesiece, Zamku Chojnik czy do sąsiednich Cieplic.

Zapraszamy na stronę: www.podgorzyn.com.pl

Sosnówka w KarkonoszachSosnówka jest jedną z wsi w podgórskiej gminie Podgórzyn położoną pomiędzy Karpaczem a Jelenią Górą. Sosnówka to mocno rozczłonkowana wieś, tradycyjnie podzieloną na Sosnówkę Dolną (w pobliżu drogi 366) i Sosnówkę Górną (w kierunku na Borowice). Sosnówka leży na wysokości 370 – 720 metrów n.p.m. Wioska została założona w pobliżu jednej z najstarszych dróg do Czech blisko Dobrego Źródła pod Grabowcem (784 m n.p.m.). W XVIII-tym stuleciu była wioską tkaczy – wyrabiano tu woal, adamaszek. Dzisiaj to karkonoska miejscowość wypoczynkowa, której atutem jest bliskość Szklarskiej Poręby, Karpacza i Jeleniej Góry.

Najbardziej znanym zabytkowym budynkiem w miejscowości jest kaplica Św. Anny na Grabowcu. Budynek wybudowano na zarysie elipsy (10 na 14 metrów). Murowana kaplica, którą możemy współcześnie podziwiać stoi w miejscu starszych obiektów i pochodzi z początku XVIII wieku. We wnętrzu znajduje się ołtarz główny z obrazem Świętej Anny z Jezusem, Marią i Józefem, ambona i dwa boczne ołtarze oraz figura Świętego Wawrzyńca. Tuż pod ołtarzem głównym bije źródło. Woda radonowa wyprowadzana jest na zewnątrz kapliczki przewodem aby można ją było czerpać. Co ciekawe, znajdujące się w kaplicy obrazy są namalowane nie na płótnie czy desce, a na miedzianej blasze ze względu na wydobywający się ze źródła radon, od którego farba na płótnie czy drewnie zanikała.

Następna ciekawostka Sosnówki to sztuczny zalew – Zbiornik Sosnówka zrealizowany w 2001 r. To źródło wody pitnej dla Jeleniej Góry i zbiornik retencyjny zarazem. Wpadają do niego wody pobliskich potoków: Czerwonki, Sośniaka i Podgórnej. W zamiarze miał on pełnić funkcje rekreacyjne.

W Sosnówce wytyczone są dwa szlaki turystyczne. Czarny biegnie do Kaskady Myi a stamtąd do Przesieki, Michałowic lub w Karkonosze. Żółty wiedzie do Kaplicy Św. Anny i dalej do Karpacza oraz schronisk górskich (Dom Śląski, nad Łomniczką, Samotnia, Strzecha Akademicka).

Karkonosze - Śnieżka - najwyższy szczyt KarkonoszyKarkonosze, jak przekazują wszystkie informatory turystyczne i encyklopedie to najwyższa partia jednego z dwóch dużych masywów górskich w naszym kraju – Sudetów. Karkonosze to takie Tatry Sudetów. W Karkonoszach, chociaż są to niższe góry, panuje klimat podobny do tego w Alpach – z wysoką ilością opadów atmosferycznych, niskimi temperaturami, co skutkuje długim okresem, w którym zastaniemy tutaj śnieg.

Podstawowym budulcem Karkonoszy jest granit, a poprzez panujące tutaj warunki klimatyczne, procesy erozyjne doprowadziły do powstania tak charakterystycznych skałek – jest ich około 150 grup w całych Karkonoszach. Najsłynniejsze z nich to Ptasie Gniazda, Pielgrzymy, Owcze Skały, Końskie Łby czy Trzy Świnki.

Najwyższym wierzchołkiem Karkonoszy jest, położona na granicy polsko-czeskiej, Śnieżka – 1602 m n.p.m. Wierzchołek ten góruje nad otoczeniem (przewyższenie to około 200m), więc widok ze szczytu jest zasłaniany tylko przez chmury. U podnóża Śnieżki położone jest miasto Karpacz (www.karpacz.com.pl)- duży ośrodek turystyczny i narciarski. Drugim znanym szczytem jest Szrenica – 1362 m n.p.m. Nie jest to najwyższy wierzchołek ale położenie w sąsiedztwie miasta Szklarska Poręba sprawia, że zna go wielu wielbicieli Karkonoszy. Na stokach Szrenicy, każdego roku, tysiące narciarzy oddaje się urokom białego szaleństwa. Kolejne szczyty, po polskiej stronie Karkonoszy, to Wielki Szyszak – 1509 m n.p.m. i Łabski Szczyt – 1472 m n.p.m.

Zapewne większość Polaków słyszało także o dwóch wodospadach w Karkonoszach: Wodospad Szklarki i Kamieńczyka. Oba położone są w niewielkiej odległości od Szklarskiej Poręby. Wodospad Szklarki znajduje się nawet tuż przy trasie dojazdowej z Jeleniej Góry. Trzeci co do wysokości wodospad w Karkonoszach to Wodospad Podgórnej (10m).

Karkonosze lubią nie tylko narciarze – to raj dla wędrowców. Dla nich, w Karkonoszach, wytyczono setki kilometrów szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Z racji dużej liczby schronisk turystycznych można przejść całe Karkonosze ze wschodu na zachód lub odwrotnie. Oczywiście, można również robić sobie krótsze wycieczki w góry. Każda z podgórskich miejscowości – np Piechowice, Jagniątków, Zachełmie, Przesieka oraz naturalnie Szklarska Poręba i Karpacz dysponuje połączeniem z turystycznymi szlakami. Noclegi w Szklarskiej Porębie czy Karpaczu pozwalają nie tylko na turystykę po przepięknych, przez cały rok, Karkonoszach, lecz zapewniają infrastrukturę narciarską i multum atrakcji turystycznych.

Jeśli interesuje Cię wynajęcie pokoju w jednej z podgórskich miejscowości w Karkonoszach zapraszamy na stronę: www.karkonosze.pl/noclegi/pokoje-goscinne

CiepliceDzisiaj Cieplice to uzdrowiskowa dzielnica miasta Jelenia Góra. W latach 1945-1976 miejscowość funkcjonowała jako samodzielne miasto Cieplice Śląskie-Zdrój. Historia Cieplic sięga XIII w., a od XIV-tego wieku – do końca II Wojny Światowej stanowiły własność rodową Schaffgotschów. Tu była również ich zasadnicza siedziba po spaleniu się zamku Chojnik w XVII stuleciu. Do dziś zachował się pałac na placu Piastowski. Aktualnie znajduje się tu filia Politechniki Wrocławskiej.

Plac Piastowski stanowi deptak i zarazem główne miejsce urokliwej Cieplickiej starówki. Oprócz budynków uzdrowiska, znajdują się tu: barokowy kościół Św. Jana Chrzciciela z początków XVIII w. – w ołtarzu znajduje się obraz Michała Willmanna – „śląskiego Rafaela”. Drugi zabytkowy kościół to protestancki kościół Zbawiciela, powstały ok. 60 lat później. We wnętrzu znajduje się rokokowe, a pomimo tego proste wyposażenie – tak typowe dla protestanckich kościołów.

Cieplice to także najstarsze w naszym kraju uzdrowisko – założono je już w XIII wieku (pod koniec). Cieplice słyną, jak sama nazwa wskazuje, z leczniczych termalnych źródeł, których temperatura sięga do 90 stopni Celsjusza. Swoistą terapią jest też spacer po Parku Zdrojowym – położony jest przy placu Piastowskim. Ostatnio – w 2012r. – park został odrestaurowany. Starano się powrócić do charakteru angielskiego ogrodu, taki, jak był w wieku XIX-tym. Usunięto asfalt ze ścieżek, park obsadzono wieloma nowymi roślinami. Główna parkowa aleja wysadzana jest starymi drzewami rzucającymi chłodny cień latem. W Cieplicach, za Parkiem Zdrojowym, znajduje się drugi park – Park Norweski – ze stawem i fontanną. Park ten jest dużo młodszy, bo zaprojektowano go dopiero na początku XX wieku. Nazwa pochodzi od drewnianego budynku wybudowanego wzorowanego na norweskiej restauracji – do 2013 r. działało tu Muzeum Przyrodnicze. Niedawno w Zespole Pocysterskim w Cieplicach odkryto i odrestaurowano barokowe malowidła ścienne – mieści się tam też Muzeum Przyrodnicze. W pobliżu Parku Zdrojowego działa, od niedawna, zespół basenów rekreacyjnych – Termy Cieplickie.

Zapraszamy na portal turystyczny cieplic: http://www.cieplice.pl

BorowiceBorowice to miejscowość położona u stóp Karkonoszy (na wysokości 600 – 700 m n.p.m.), w sąsiedztwie karkonoskich schronisk: Samotni i Strzechy Akademickiej i Karpacza. Osada została założona przez protestanckich uchodźców z Czech – w XVII stuleciu, po wojnie 30-letniej.

To cicha, spokojna miejscowość turystyczna. Pierwsi turyści zaczęli przybywać do Borowic już w XIX wieku, a ruch turystyczny zwiększył się z początkiem XX-tego stulecia, kiedy do miejscowości doprowadzono drogę z Sosnówki i z Przesieki. Przez Borowice wiedzie parę szlaków turystycznych: zielony i żółty do Jagniątkowa, Przesieki lub na Zamek Chojnik, a w drugą stronę w Karkonosze (www.karkonosze.pl), a także niebieski do pobliskiego Miłkowa. Najbardziej charakterystycznym budynkiem miejscowości jest świątynia Matki Bożej Fatimskiej.


Borowice, Przesieka i Zachełmie z lotu ptaka

W Borowicach funkcjonuje orczykowy wyciąg o długości około 650 m przy ośrodku Hottur. Funkcjonuje tutaj jedna trasa zjazdowa długi na 700 m i różnicy poziomów około 130 m. W miejscowości znajdują się również wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Jeżeli dla kogoś to za mało, z Borowic jest niedaleko do wyciągów narciarskich w Karpaczu.

Latem, oprócz wycieczek w Karkonosze, w Borowicach warto również wziąć udział w imprezie kulturalnej – Gitarą i Piórem – to festiwal poezji śpiewanej, jaki odbywa się rokrocznie. Wszystko zaczęło się latem 1989 r., gdy leśnik Waldek Szczerba wraz z grupą przyjaciół postanowili razem pomuzykować i pośpiewać. Do tej grupy poczęli dołączać przypadkowi turyści, mieszkańcy Borowic. Biorący udział w tym żywiołowym spotkaniu postanowili, iż spotkają się w kolejnym roku w tym samym miejscu, zapraszając kolejnych znajomych, potrafiących i nade wszystko chcących zagrać lub zaśpiewać. I w kolejnym 1990 roku, na łące zebrało się więcej niż 100 osób. Rok później (1991) imprezą zaciekawili się dziennikarze Radia Wrocław i przeprowadzili oni dużą relację radiową. Zainteresowanie imprezą okazało Regionalne Centrum Kultury w Jeleniej Górze i kolejna, czwarta już edycja koncertu „Gitarą i Piórem” była dużym, obszernie rozgłoszonym festiwalem z udziałem gwiazd – naturalnie tak jest po dziś dzień.

JagniątkówJagniątków dzisiaj to jedna z dzielnic miasta Jelenia Góra (od 1998 r.). Więc do Jagniątkowa można dojechać komunikacją miejską z centrum Jeleniej Góry w cenie biletu miejskiego – linie nr 9 i 15. To jednocześnie najwyżej (450 – 620 metrów n.p.m.) i najbliżej Karkonoszy położona dzielnica Jeleniej Góry.

Historia Jagniątkowa sięga połowy XVII-tego w. Po wojnie XXX-letniej w Czechach wzmogły się prześladowania protestantów i wielu spośród nich uciekło na drugą stronę gór w poszukiwaniu spokoju. W podobny sposób powstał również Jagniątków – jako osada wychodźców. Wieś nazwano Agnetendorf, od imienia żony panującego na tych ziemiach Krzysztofa Schaffgotscha, która pomagała uciekinierom. Przez krótki okres po II Wojnie Światowej wioska była nazywana polską wersją Agnetendorfu – Agnieszkowem.

Malownicze położenie Jagniątkowa i sąsiedztwo Karkonoszy przyczyniło się do rozkwitu turystyki. Ruch turystyczny nasilił się, kiedy wybudowano linię kolejową Jelenia Góra – Piechowice (1891 rok) i dalej do Szklarskiej Poręby (1902 rok). Wraz z postępem motoryzacji budowano również bite drogi, w tym również do podgórskich miejscowości. W latach XXX-tych minionego stulecia powstała droga łącząca Jagniątków, Sobieszów, Michałowice i Piechowice. Wtedy też do Jagniątkowa zaczęli tłumnie napływać turyści. Jagniątków to dobra baza do wypadów w Karkonosze. Z miejscowości biegnie sporo szlaków turystycznych przykładowo na sąsiedni Zamek Chojnik, do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego a także na Czarną Przełęcz – skąd można wędrować dalej szczytami Karkonoszy w stronę Szklarskiej Poręby bądź Karpacza. Z Jagniątkowa prowadzą także szlaki turystyczne do innych podgórskich miejscowości: Przesieki, Podgórzyna czy Borowic.

W centrum miejscowości, stoi pobudowany w 1985 r. kamienno – drewniany kościół p.w. Bożego Miłosierdzia, który stylem nawiązuje do budownictwa podhalańskiego. W Jagniątkowie żył i pisał (do 1946 r.) niemiecki noblista – Gerhart Hauptmann. Po dziś dzień stoi tu jego willa, w której obecnie mieści się muzeum.

Więcej pod adresem: http://www.jagniatkow.com.pl

Pogoda
PRZESIEKA Pogoda
Polecamy:

Pensjonat Markusprzesieka pensjonat markus nad potokiem

www.Karkonosze.pl

Karkonosze

Noclegi nad morzem

noclegi nad morzem bałtyckim

Noclegi nad jeziorem

noclegi nad jeziorem