Jelenia GóraJelenia Góra to przeszło 80-tysięczne dolnośląskie miasto położone nad Bobrem, w kotlinie, między Karkonoszami i Górami Kaczawskimi. Jelenia Góra była również siedzibą województwa jeleniogórskiego w latach 1975-1998. W dzisiejszych czasach to miasto na prawach powiatu. Jeleniogórskie dzielnice to: Cieplice Śląskie-Zdrój, Goduszyn, Grabary, Jagniątków, Maciejowa, Sobieszów, Strupice, Śródmieście, Zabobrze, Zatorze. Duża część z nich to, włączone w granice administracyjne, dawniej odrębne wioski, a nawet miasteczka – przykładowo Sobieszów czy Cieplice. Najmłodszą dzielnicą jest, leżący najbliżej Karkonoszy, Jagniątków (od 1998 r.).

Jelenia Góra to ośrodek kultury. Działają tu teatry (C.K. Norwida oraz Teatr Animacji), Filharmonia Jeleniogórska, kina, wiele muzeów, galerii, prężnie działa JCK – Jeleniogórskie Centrum Kultury, które jest organizatorem większości wydarzeń kulturalnych w Jeleniej Górze (Wrzesień Jeleniogórski, Krokus Jazz Festiwal, Festiwal Filmów Komediowych – Barejada, Liga Rocka, Finał WOŚP). Kabarety: Paranienormalni i Kabaret Paka powstały w Jeleniej Górze, a także zespoły muzyczne: punkrockowy Leniwiec i Fort BS.

Jelenia Góra to również stare zabytkowe miasto. Do współczesnych czasów zachowało się w niej niemało architektonicznych zabytków. Prawdopodobnie, już w XIV-tym stuleciu miasto otoczone było murami obronnymi z basztami. W murach miejskich były umieszczone trzy bramy z basztami: Zamkowa, Wojanowska oraz przy ul. Długiej. Do dziś zachowały się tylko szczątki starych obwarowań: Brama Wojanowska z basteją, fragmenty murów stanowiące elementy innych budynków przykładowo przy ul. Jeleniej oraz Baszty: Zamkowa i Grodzka. Na Placu Ratuszowym, w centrum jeleniogórskiej starówki, znajduje się ratusz miejski pochodzący z poł. XVIII-tego wieku. W początkowym okresie lat 70-tych XX stulecia wyburzono większość zabytkowych kamienic starego miasta. Aktualna zabudowa placu ratuszowego powstała w latach 70-tych i jest stylizowana na starą (pozostawiono jedynie sześć ścian ówczesnych kamienic). W centrum Jeleniej Góry znajdują się również zabytkowe świątynie: kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z początku XVIII wieku – największa świątynia Jeleniej Góry, kościół pw. Św. Erazma i Pankracego – najstarsza świątynia w mieście z 1552 r., zespół kościoła ewangelickiego z początku XVIII stulecia: kantorówka, obecnie dom parafialny, kościół Najświętszej Marii Panny, dziś cerkiew prawosławna pw. Świętych Piotra i Pawła również z XVIII w., czy kaplica Św. Anny – umieszczona wewnątrz średniowiecznej bastei.

Jelenia Góra to dodatkowo Uzdrowisko Cieplice, które rokrocznie odwiedzają tysiące kuracjuszy oraz przedgórskie dzielnice: Jagniątków, Sobieszów, Cieplice, które dysponują bogatą bazą noclegową i stanowią bazę do wycieczek w Karkonosze. W obrębie Jeleniej Góry położony jest Zamek Chojnik w Sobieszowie.

Więcej: http://www.jelenia.info.pl

Pogoda
PRZESIEKA Pogoda
Polecamy:

Pensjonat Markusprzesieka pensjonat markus nad potokiem

www.Karkonosze.pl

Karkonosze